The Legend Yazılım Güncelleme

Önemli Bilgiler!

Desteklenen işletim sistemleri: Windows, MacOS
Setup dosyasını çalıştırmadan önce, tüm anti-virüs programlarını devre dışı bırakınız!
En son tarihli güncelleme diğer tüm güncellemeleri de içerir.


CİHAZINIZ GÜNCELLENDİĞİNDE, LÜTFEN FABRİKA AYARLARINA GERİ DÖNÜN!

İndir: The Legend Update Tool (Windows)
Sistem Yazılımı V1.15 – V1.13 – V1.11 – V1.09 – V1.07 – V1.05’i içerir.

İndir: The Legend Update Tool (macOS)
Sistem Yazılımı V1.15 – V1.13 – V1.11 – V1.09 – V1.07 – V1.05’i içerir.

WINDOWS 7 KULLANICILARI İÇİN:

İnternete bağlı olduğunuzdan eminseniz fakat “İnternet erişimi yok…” hatası alıyorsanız, lütfen aşağıdaki dosyayı indirin.

İndir: The Legend Update Tool (Windows 7)
Sistem Yazılımı V1.15 – V1.13 – V1.11 – V1.09 – V1.07 – V1.05’i içerir.

Update Tool (Windows)Update Tool (macOS)

Sistem Yazılımı V1.15 (14.05.2024)

Yapılan Değişiklikler:

1. Derin Hedef Tanılaması (dt) özelliği eklendi.
Bu özellik, derindeki değerli hedeflerin maskelendiği ya da demir olarak algılandığı durumda bu hedeflerin değerli olarak tespit edilmesini sağlar.

Bu özelliğe erişmek için Algılama Hızı ayarını seçin ve pinpoint tuşuna basın. Sağ ve sol tuşlarıyla dolaşıldığında, ekranın sağ tarafında “dt” harfleri görünecektir. Artı (+) ve eksi (-) tuşlarını kullanarak dt ayarının değerini 1-6 arasında değiştirebilirsiniz. 0’dayken bu özellik kapalı demektir. Bu özelliğin seviyesi arttırıldığında cihazın stabilitesinde bozulmalar görülebilir. Bu özellik tüm modlarda hem multi frekans hem de tekli frekanslar ile kullanılabilir.

2. Beast mod eklendi.

Çok derindeki hedefler, çevrelerindeki toprağa yakın değerler alabilir ve dolayısıyla da tespit edilemeyebilirler. Beast mod, diğer modlarda tespit edilemeyen derinlikteki hedefleri tespit edebilmenizi sağlar.

Bu mod toprak ayarı yapılan zemini sıfırlayarak derindeki paraların ve büyük kütlelerin dedektör tarafından algılanabilmesine olanak tanır. Ancak bu modda sınır derinlikteki hedefler ID vermeyebilir ya da ID’leri kararsız olabilir.

Beast moduna geçince Tüm Metaller (All-Metal) Ayrım modeli otomatik olarak seçilecektir. Beast modundan tekrar Altın Sahası moduna geçince, Beast moda geçmeden önce en son ayarlanan ayrım modeline geçiş sağlanır.

Bu özelliği kullanmak için, Altın Sahası modunda frekans tuşuna basmanız yeterlidir. Beast mod ekranda multi frekansı gösteren M tuşunun altındaki “bE” harfleri ile gösterilir.

3. Beast modda ikinci toprak ayarı özelliği eklendi.

Beast mod yapısı itibarıyla cihazın zemin değişiklikleri ve mineralli taşlara yanlış sinyal vermesine neden olabilir. Bu da arama esnasında kullanıcıya konfor kaybı yaşatabilir. Beast mod, arama yapılan ortamda toprak ayarı yapılan zeminden farklı özelliklere sahip mineralli taş (hot rock), tuğla ve diğer zemin değişikliklerinin üstesinden gelmek için kullanıcılara 2. toprak ayarı özelliği sunar. 2. toprak ayarı ile taş veya tuğlanın özelliğine göre bazı durumlarda tam sessizlik sağlanırken bazı durumlarda ise seste kırılmalar meydana gelir. Bu sesteki kırılmalar tespit alınan hedefin taş olduğunu göstermektedir.

Bu özelliği kullanmak için, Zemin Ayarı tuşuna basarak ayara girin. Daha sonra Frekans tuşuna basarak 2. zemin ayarı özelliğini aktif hale getirin. 2. zemin ayarı aktif hale geldiğinde ekranda Gb harflerinin üzerinde “2” rakamı görünür. Pinpoint tuşuna basarak 2. zemin ayarını yapabilirsiniz. Beast mode seçiliyken 1. ve 2. zemin ayarları sadece otomatik olarak yapılabilir. Manuel zemin ayarı yapılamaz. 2. zemin ayarından ilk zemin ayarına tekrar Frekans tuşuna basarak geçilebilir.

4. Beast modda 1. ve 2. zemin ayarlarını sıfırlama özelliği eklendi.

Beast mod seçili iken zemin ayarı menüsüne girerek yukarı tuşuna uzun basıldığında zemin ayarı değeri sıfırlanır. Tuşa basılı tutulduğunda ekranda animasyon gösterilir. 2. zemin ayarı değerini sıfırlamak için önce 2. zemin ayarını aktif hale getirin. Yeniden yukarı tuşuna basarak 2. zemin ayarı değerini sıfırlayın.

5. Zemin ayarı menüsünde değişiklikler yapıldı.

a. FerroCheck (FC) ve Mineral Göstergesi (GI) arasında seçim yapıldığında ekranın sağında gösterilen “FC” veya “GI” ifadeleri ekranın soluna taşındı.
b. Menüden çıkana kadar ekranda kalan “FC” veya “GI” ifadeleri 2 saniye sonra ekrandan otomatik olarak silinecektir.
c. Zemin İzleme (Tracking) özelliği açıldığında zemin ayarı seviyesi ekranda yanıp söner. Beast modunda 2. zemin ayarı aktif edildiğinde, karışıklığı önlemek adına zemin ayarı değeri sabit görünecektir.

6. Beast modda “Demir Ret” özelliği

Beast mod, Altın Sahası modunda olduğu gibi hem değerli hem de değersiz hedefler için, alınan sinyal şiddetine göre sesin frekansını değiştirerek ses çıkarır. Özellikle yüzeye yakın demir türü hedefleri ayırt etmek için demirlerden alınan sinyal şiddetine göre, cihaz bu demirlere değerli hedeflere göre daha bas (kalın) tonda, yine sinyalin şiddetine göre frekansı değişen ses çıkarır.

Bu özelliğe erişmek için Algılama Hızı ayarını seçin ve pinpoint tuşuna basın. Ekranın sağ tarafında “Ir” harfleri görünecektir. Artı (+) ve eksi (-) tuşlarını kullanarak “Ir” ayarının değerini 1-5 arasında değiştirebilirsiniz. 0’dayken bu özellik kapalı demektir. Bu özelliğin seviyesi arttırıldığında derindeki değerli hedefler için demir tonunda ses çıkarma ihtimali artar.

7. Genel iyileştirmeler yapıldı.


Sistem Yazılımı V1.13 (16.10.2023)

Yapılan Değişiklikler:
Bu güncelleme, AccuPOINT ve The Legend arasında Bluetooth kulaklık bağlantısının kolay geçişini ve cihazlarınızla daha uyumlu çalışmasını sağlar.


Sistem Yazılımı V1.11 (01.03.2023)

Yapılan Değişiklikler:
1. Park, Arazi ve Altın Sahası modlarında, Demir Filtresi (IF) özelliğine “0” kademesi eklendi. Ayrıca, Demir Filtresi (IF) özelliğine 9. kademe eklendi. 1-8 kademelerinde herhangi bir değişiklik yapılmadı.Bu yeni kademe cihazın karışım metallere (örneğin av fişeği) demir sinyali vermesini istediğiniz durumlarda yardımcı olacaktır.

2. Ekran Işığı ayarı aşağıdaki şekilde tekrar güncellendi:
Ekran Işığı ayarının kademe sayısı 5’ten 6’ya çıkarıldı. 1.09 yazılımındaki 1-5 seviyesi bu yazılımdaki 2-6 seviyesine eş değerdedir. Bu yazılımdaki 1. kademe yeni eklenen kısık seviyedir.

3. Otomatik Ekran Işığı ayarının çalışma şekli aşağıdaki durumlar için güncellendi:
a) Otomatik Ekran Işığı ayarı açıkken, Zemin Ayarı menüsünde Zemin İzleme ayarını açmak için pinpoint tuşuna basıldığında otomatik Ekran Işığı aktif değildi, bu aktif hale getirildi.
b) Otomatik Ekran Işığı ayarı açıkken, ayarlar menüsünden çıkar çıkmaz Ekran Işığı kapatılıyordu. Bu durum iptal edildi ve Ekran Işığı normal sönme süresinde kapanacak şekilde güncellendi.
c) Otomatik Ekran Işığı ayarı açıkken, Özel Ayrım Modeli’nde (notch) pinpoint tuşuna basıldığında otomatik Ekran Işığı aktif değildi, bu aktif hale getirildi.
d) Otomatik zemin ayarı içindeyken toprak ayarı bitene kadar otomatik ekran ışığının açık kalması sağlandı.

4. PARK modunda M3 multi frekansı, alüminyum folyo yanındaki paraların maskelenmesini önlemek için güncellendi.

5. Şişe Kapağı Ret ayarı eklendi.
Cihaz multi frekansta çalışırken, Algılama Hızı ayarını seçin ve pinpoint tuşuna basın. Sağ ve sol tuşlarıyla dolaşıldığında, ekranın sağ tarafında “bC” harfleri görünecektir. Artı (+) ve eksi (-) tuşlarını kullanarak bC ayarının değerini 1-8 arasında değiştirebilirsiniz. 0’dayken bu özellik kapalı demektir.

6. Toprak Etkisi Giderici ayarı eklendi.
Toprak koşullarının zorlu olduğu sahalarda, topraktan gelen yanlış sinyalleri gidermek için kullanılır. Ayara erişmek için Algılama Hızı ayarını seçin ve pinpoint tuşuna basın.
Sağ ve sol tuşlarıyla dolaşıldığında, ekranın sağ tarafında “GS” harfleri görünecektir. Artı (+) ve eksi (-) tuşlarını kullanarak GS ayarının değerini 1-8 arasında değiştirebilirsiniz. 0 da iken bu özellik kapalı demektir. Gerek duyulmadığı sürece kapalı konumda bırakılması tavsiye edilir.

7. Cihaz 60-Ton’da çalışırken Ton Değişim Noktası değiştirildiğinde verilen ses baslaştırılarak güncellendi.

8. Altın Sahası modunda “Ses Kazancı” ayarı aktif hale getirildi.

9. Tuşlara uyarı sesi eklendi.
Aşağıdaki 2 durumda tuşlar atık uyarı sesi verecektir:
a) Cihazın ayarlarının alt ve üst seviyelerini belirtmek amaçlı.
b) Bir ayarın aktif olmadığı bir modda kullanılmaya çalışılması durumunda.
Uyarı sesinin şiddeti, cihazın ses seviyesi ile orantılı olarak değişecektir.

10. Bluetooth Çip Versiyonunun Gösterilmesi
Bluetooth kulaklık bağlı ve Bluetooth ayarı seçiliyken Ayrım tuşuna basılı tutun. Bluetooth çip versiyonu saatin olduğu kısımda gösterilir. Tuş bırakıldığında ise tekrar saat görünür.

11. PARK, ARAZİ ve PLAJ modları için ses ayarının 1. kademesinin şiddeti azaltıldı

12. Genel iyileştirmeler yapıldı.


Eşik Sesi Seviyesi Güncelleme

Bluetooth kulaklıktan duyulan eşik sesi, eşik seviyesi ayarı ile daha lineer olacak şekilde güncellendi.

İndir: Eşik Sesi Seviyesi Güncelleme Aracı (Windows)
İndir: Eşik Sesi Seviyesi Güncelleme Aracı (macOS)

Threshold Volume Update Tool (Windows)Threshold Volume Update Tool (macOS)

Sistem Yazılımı V1.09 (12.07.2022)

Yapılan Değişiklikler:
1. Demir Filtresi ve Kararlılık ayarları eklendi.
Cihaz multi frekansta çalışırken Algılama Hızı ayarını seçin ve pinpoint tuşuna basın.
Sağ tarafta “IF” harfleri görünecektir.

Demir Filtresi (IF) ayarı 1-8 arasında değişir ve fabrika ayarı 8’dir. Fabrika ayarı olan 8, Legend’ın Demir Filtresi ayarı olmayan önceki versiyonlar ((v1.05, v1.07) hali ile aynıdır.
Düşük seviyedeki bir IF ayarı, demir içeren hedeflerin değerli olarak sınıflandırılma olasılığını artıracaktır.
Kararlılık ayarı (st), IF ayarının ince ayarıdır.
IF 8 olarak ayarlandığında, Park, Arazi ve Altın Sahası modlarında st ayarı devre dışı olacaktır.
IF, 8’in altında herhangi bir değere ayarlandığında, sağ veya sol tuşa basılarak St ayarı aktif hale getirilebilir ve + ve – tuşları kullanılarak ayarlanabilir.
NOT: Plaj modundaki st ayarı bu yeni st ayarından farklıdır!

2. PARK ve ARAZİ modlarına yeni bir çoklu frekans (M3) eklendi.
Nemli, ıslak ve/veya iletken topraklar için idealdir.
Topraktaki yanlış sinyallere neden olabilecek nemin etkisini azaltır. Ayrıca kok ve alüminyum folyo gibi 10-11 Hedef ID veren hedeflerin tepkilerini de zayıflatır.

3. Sinyal bazlı ses frekans değişimi eklendi.
Bu ayarda arama başlığı hedefe yaklaştıkça ses frekansı sinyal gücüyle orantılı olarak değişecektir. Hedef Ton Sayısı ayarından seçilebilir ve P ile gösterilir.

4. Ses Kazancı ayarı eklendi.
Ses Kazancı ayarı, zayıf hedef sinyallerinin sesini artıracaktır.
PARK, ARAZİ ve PLAJ modlarında ses seviyesini seçtikten sonra pinpoint tuşuna basın. AG harfleri sağ tarafta görünecektir. AG’yi 1-6 arasında + ve – tuşlarını kullanarak ayarlayabilirsiniz. Varsayılan değer 3 olarak ayarlanmıştır.
Ses Kazancı derinliği ARTTIRMAZ.

5. Cihazı sessize alma özelliği eklendi.
Ana ekranda, cihazı sessize almak için Frekans düğmesini basılı tutun.
Sağ tarafta “AO” (Ses Kapalı) harfleri görünecektir. Frekans düğmesini basılı tutarak sesi açabilirsiniz.
Cihaz sessize alınsa bile, özel ayrım modeli, zemin ayarı ve ayar menülerinde cihaz sesi otomatik olarak açar.

6. Özel ayrım modelinde otomatik hassasiyet azaltma
Özel ayrım modelini (ID kapatma/açma) seçtiğinizde, hassasiyet otomatik olarak 5’e düşer. Ancak, otomatik ID kapatma/açmayı kullanıyorsanız, hassasiyetin azalmasını istemeyebilirsiniz. Bu durumda, mevcut hassasiyete geri dönmek için Zemin Ayarı tuşuna bir kez basın. Sağ tarafta “CS” (mevcut hassasiyet) harfleri görüntülenecektir.

7. Sesi hoparlörden ve Bluetooth kulaklıktan aynı anda duyma
Bluetooth ayarı seçildiğinde, Bluetooth kulaklık eşleştirilmişse yukarı düğmesine basın ve 2’yi seçin.

8. Fabrika Ayarlarına Dönme
Ayarlar menüsünde kullanıcı profilini seçtikten sonra, ekranda Fd harfleri görünene kadar pinpoint tuşunu basılı tutun. Fd 2 saniye sonra kaybolacaktır.

9. Ayrım Modeli artık kaydedilir.
PARK, ARAZİ ve PLAJ için varsayılan ayrım modeli “F (demir kapalı)” ve Altın Sahası Modunda “G (toprak kapalı)” olarak tanımlanmıştır.

10. Mineralizasyon Göstergesi
Mineralizasyon göstergesini etkinleştirmek için zemin ayarı menüsünde ayrım tuşuna basın. Sağ tarafta GI harfleri (Zemin Göstergesi) görünecektir. Ayrım düğmesine tekrar bastığınızda, FerroCheck göstergesine dönecek ve FC görünecektir.

Zemin mineralizasyonu, bir metal dedektörünün performansını etkileyen, zeminde doğal olarak oluşan mineralleri ifade eder. İki ana toprak mineralizasyonu türü vardır: Demir parçacıkları ve ıslak plaj kumu gibi yerlerde bulunan tuz. Bunlar, zeminin iletken olmasına neden olur. Her ikisi de hedefleri maskeleyen yanlış sinyaller üretir.
Mineralizasyon göstergesinin sol tarafı demir partikül mineralizasyonunu, sağ tarafı ise tuza bağlı mineralizasyonu gösterir. Sağ taraf yalnızca çoklu frekansta çalışır!

11. Ayarlar menüsünde seçilen ayar daha kolay görülebilmesi için yanıp sönecektir.
12. Park, Arazi ve Plaj modlarında varsayılan eşik frekans seviyesi 10 olarak değiştirildi.
13. Park, Arazi ve Plaj modlarında eşik parametreleri güncellendi.
14. Zemin ayarı sırasındaki ses güncellendi.
15. Zemin ayarı ve pinpoint fonksiyon parametreleri güncellendi. Otomatik zemin ayarı yaparken, eğer toprak etkisi çok zayıfsa veya zemin ayarı yaptığınız yerde metal varsa, cihaz bu güncelleme ile beraber artık zemin ayarı değerini otomatik olarak sıfıra çekecektir.
16. Değişen zemin ayarı değerine göre ID kararlılığı arttırıldı.


Sistem Yazılımı V1.07 (14.04.2022)

Yapılan Değişiklikler:
1. Plaj Modu Multi-W ve bu moddaki Pinpoint geliştirildi ve güncellendi.
2. Bluetooth kulaklık eşleştirme kriterleri güncellendi. Cihaz öncelikle daha önce eşleşmiş olduğu kulaklığı arayacak ve ona bağlanmaya çalışacaktır. Bu da Bluetooth ayarı açıkken cihazın başka Bluetooth cihazlara bağlanmasını engelleyecektir. Cihazın başka bir Bluetooth kulaklığa bağlanmasını isterseniz, kılavuzda anlatıldığı gibi daha önce bağlı olan kulaklığı hafızadan silmeniz gerekir.
3. Hassasiyet değeri değiştirildiğinde, bu değer Hedef ID bölümünde de gösterilmeye başlandı.
4. Otomatik zemin ayarı ve tracking ile hesaplanan zemin ayarı değeri hafızada tutulmaya başlandı. Cihaz kapatılıp açıldığında en son kullanılan frekansta gelecektir.
5. Multi-1, Multi-2, Multi-D, Multi-W frekans değerleri hafızada tutulmaya başlandı.
6. Park ve Beach modunun açılış Hedef Ton Sayısı 2-ton olarak güncellendi.
7. Demirin Ton Ses Seviyesinin modlara göre açılış değerleri güncellendi.
8. Zemin Ayarı menüsünde ve seslerinde güncelleme yapıldı.
9. Batarya göstergesinin kademeleri daha doğrusal hala getirildi.
10. Ufak yazılım hataları düzeltildi.


Sistem Yazılımı V1.05 (16.03.2022)

Yapılan Değişiklikler:
1. Pinpoint (hedef merkezleme) fonksiyonu iyileştirildi.
2. M1 Multi Frekans parametreleri güncellendi.
3. Otomatik Frekans Kaydırma (Gürültü Giderici) tamamlanma sesi uzatıldı.
4. Park modunda fabrika ayarı olarak Ton Değişim Noktası 11’den 10’a değiştirildi.
5. Park ve Arazi modları için, Demir Kapalı Ayrım modelinde reddedilen ID’ler 1-10 olarak değiştirildi.
6. Altın Sahası modunda eşik sesi arttırıldı.
7. Altın Sahası modunda zemin ayarında çıkartılan ses güncellendi.
8. Ekran Işığı seviyeleri güncellendi.
9. Ufak yazılım hataları düzeltildi.