Anfibio ile Avuç Dolusu Sikke

Anfibio ile Avuç Dolusu Sikke - Kapak

Toprağı kazdım bir kenara ittim, yer altında parlayan metal cisimleri gördüm.

Ekim ayının sonlarına doğru sikke avına çıkmak için araziler arıyordum. Kuzey İrlanda kıyı şeridinde Nokta Anfibio dedektörle iyi işler başaran Michael Gwynne’le birlikteydik. Bir arazi sahibi kendi arazisinin aranmasını istedi. Burada bir yüzük kaybetmiş ve onu bulmamızı rica etti. Ayrıntılı bir arama yaptık o sabah sadece birkaç tane nal ve hurda parçaları bulduk.

Öğleden sonra geç saatlere kadar arama yapmaya karar verdik. Dedektörümüze güveniyorduk. Akşama doğru arama yaparken 72 ID ile sonuç veren bir sinyal aldık. Aslında hiç değerli bir cisim düşünemedim. Bu yüzden sinyal olan yeri pinpointer cihazımla taramak istedim ve yüksek bir sinyal alıyordu. Toprağı kazdım bir kenara ittim, yer altında parlayan metal cisimleri gördüm. Bunları elime aldım ve fark ettim ki çok eski 3 adet tarihi sikke bulmuştum! Çok heyecanlandım. Sikkeleri almamıza rağmen dedektör hala aynı noktada aynı hedeften gösteriyordu. Daha derinlerde fazlasının olabileceğini düşündüm. Yanılmamıştım. Ben toprağı kazdıkça dedektör aynı sinyali vermeye devam ediyordu.

Nokta Anfibio dedektörü kullanmaya başladığımdan beri beni yanıltmamıştı. Toprağı biraz daha kazdıktan sonra üstte bulduğum 3 paradan onlarca tane daha buldum. Muhteşem bir görüntüydü. Orada ağlamaya ve sevinç çığlıkları atmaya başladım. Tüm paraları topladım. Yaklaşık 60-70cm civarında bir derinlikten bulduğumuz onlarca tarihi sikke bize hayatımızın mutlu anlarından birini yaşattı. Arazi sahibi 84 yaşındaydı ve 6 kişilik bir ailelerdi. Bize bulduğumuz sikkelerin kimlere ait olacabileceğini anlattılar. 1. Charles ve 4. Edward paralarının olabileceğini söylediler. Bulduğumuz tüm sikkeler Ulster Müzesi’nde incelenecek ve ziyaretçilere sunulacak. Bu büyük başarımızı Treasure Hunting dergisi okuyucularıyla paylaşmak istedik.

Yorumlar kapatılmış.